Személyes gondoskodás keretébe tartozó szakosított ellátások
Ápolást, gondozást nyújtó intézmény
Az ápolást, gondozást nyújtó intézmények az önmaguk ellátására nem képes – vagy csak folyamatos segítséggel képes – személyek teljes körű ellátásáról gondoskodnak, feltéve, hogy ellátásuk más módon nem oldható meg.
AZ ÁPOLÁST, GONDOZÁST NYÚJTÓ INTÉZMÉNYEK TÍPUSAI:
- IDŐSEK OTTHONA
- PSZICHIÁTRIAI BETEGEK OTTHONA
- SZENVEDÉLYBETEGEK OTTHONA
- FOGYATÉKOS SZEMÉLYEK OTTHONA
- HAJLÉKTALANOK OTTHONA
Rehabilitációs intézmény
A rehabilitációs intézmény a bentlakók önálló életvezetési képességének kialakítását, illetve helyreállítását szolgálja.
Rehabilitációs intézmény
– a pszichiátriai betegek,
– a szenvedélybetegek,
– a fogyatékos személyek,
– a hajléktalan személyek rehabilitációs intézménye.
Pszichiátriai betegek, illetve szenvedélybetegek rehabilitációs intézményében azt a 18. életévét betöltött pszichiátriai beteget, illetve 12. életévét betöltött szenvedélybeteget kell ellátni, aki rendszeres vagy akut gyógyintézeti kezelésre nem szorul, és utógondozására nincs más mód.
A fogyatékosok rehabilitációs intézménye azoknak a fogyatékos, valamint mozgás-, illetőleg látássérült személyeknek az elhelyezését szolgálja, akiknek oktatása, képzése és rehabilitációs célú foglalkoztatása csak intézményi keretek között valósítható meg.
Lakóotthon
A lakóotthon olyan nyolc-tizenkettő, a külön jogszabályban meghatározott esetben tizennégy pszichiátriai beteget vagy fogyatékos személyt – ideértve az autista személyeket is -, illetőleg szenvedélybeteget befogadó intézmény, amely az ellátást igénybevevő részére életkorának, egészségi állapotának és önellátása mértékének megfelelő ellátást biztosít.
A lakóotthonok típusai :
FOGYATÉKOS SZEMÉLYEK LAKÓOTTHONA
PSZICHIÁTRIAI BETEGEK LAKÓOTTHONA
SZENVEDÉLYBETEGEK LAKÓOTTHONA
A lakóotthoni ellátás formái:
– fogyatékos személyek lakóotthona esetében,
o rehabilitációs célú lakóotthon,
o ápoló-gondozó célú lakóotthon;
– pszichiátriai, illetve szenvedélybetegek lakóotthona esetében rehabilitációs célú lakóotthon.
A rehabilitációs célú lakóotthonba az a személy helyezhető el,
– aki intézményi elhelyezés során felülvizsgálatban részt vett, és a felülvizsgálat eredménye, illetve a gondozási terv és egyéni fejlesztés alapján lakóotthoni elhelyezése az önálló életvitel megteremtése érdekében indokolt;
– aki családban él, és képességei fejlesztése, valamint ellátása lakóotthoni keretek között biztosítható, és rehabilitációja családjában nem oldható meg;
– önellátásra legalább részben képes;
– lakóotthonba kerülése időpontjában a tizenhatodik életévét már betöltötte, de a reá irányadó öregségi nyugdíjkorhatárt még nem.
A fogyatékos személyek ápoló-gondozó célú lakóotthonába a fogyatékosság jellegétől és súlyosságától függetlenül helyezhető el fogyatékos személy. A nagykorú fogyatékos személy elhelyezésének esetében feltétel a benyújtott orvosi dokumentáció felhasználásával lefolytatott alapvizsgálat, valamint a komplex szükségletfelmérés elvégzése.
Az ápoló-gondozó célú lakóotthon az ellátottnak teljes körű ellátást biztosít.
Átmeneti elhelyezést nyújtó intézmény
Az átmeneti elhelyezést nyújtó intézmények – a hajléktalanok éjjeli menedékhelye és átmeneti szállása kivételével – ideiglenes jelleggel legfeljebb egyévi időtartamra teljes körű ellátást biztosítanak.
Az átmeneti elhelyezés egy alkalommal, egy évvel meghosszabbítható.
Az átmeneti elhelyezést nyújtó intézmények típusai :
- IDŐSKORÚAK GONDOZÓHÁZA (Az idősek gondozóházába azok az időskorúak, valamint azok a 18. életévüket betöltött beteg személyek vehetők fel, akik önmagukról betegségük miatt vagy más okból otthonukban időlegesen nem képesek gondoskodni.)
- PSZICHIÁTRIAI BETEGEK ÁTMENETI OTTHONA (A pszichiátriai betegek átmeneti otthonában az a pszichiátriai beteg helyezhető el, akinek ellátása átmenetileg más intézményben vagy a családjában nem oldható meg, viszont tartós bentlakásos intézményi elhelyezése vagy fekvőbeteg-gyógyintézeti kezelése nem indokolt.)
- FOGYATÉKOS SZEMÉLYEK GONDOZÓHÁZA (A fogyatékosok gondozóházában azok a fogyatékos személyek helyezhetők el, akiknek ellátása családjukban nem biztosított, vagy az átmeneti elhelyezést a család tehermentesítése teszi indokolttá.)
ÉJJELI MENEDÉKHELY (Az éjjeli menedékhely az önellátásra és a közösségi együttélés szabályainak betartására képes hajléktalan személyek éjszakai pihenését, valamint krízishelyzetben éjszakai szállás biztosítását lehetővé tevő szolgáltatás.)
HAJLÉKTALAN SZEMÉLYEK ÁTMENETI SZÁLLÁSA (A hajléktalan személyek átmeneti szállása az önellátásra képes hajléktalan személyeknek biztosít lakhatási szolgáltatást, vagy lakhatási szolgáltatást és az önálló életvitel fenntartása érdekében szükség szerinti mértékű esetvitelt.)
SZENVEDÉLYBETEGEK ÁTMENETI OTTHONA (A szenvedélybetegek átmeneti otthonában az a személy helyezhető el, akinél szakorvosi szakvélemény alapján szenvedélybetegség került megállapításra, és ellátása átmeneti jelleggel családjában vagy lakókörnyezetében nem oldható meg.)
Támogatott lakhatás
A támogatott lakhatás – szakosított ellátásként – a fogyatékos személyek, a pszichiátriai betegek (kivétel: demens személyek) és a szenvedélybetegek részére biztosított ellátás, amely az életkornak, egészségi állapotnak és önellátási képességnek megfelelően az ellátott személyek önálló életvitelének fenntartása, elősegítése érdekében biztosít
– lakhatási szolgáltatást,
– esetvitelt,
– segítségnyújtást a közszolgáltatások és a társadalmi életben való részvételt segítő más szolgáltatások igénybevételéhez,
– továbbá felügyeletet, étkeztetést, gondozást, készségfejlesztést, tanácsadást, pedagógiai segítségnyújtást, gyógypedagógiai segítségnyújtást, szállítást, háztartási vagy háztartást pótló segítségnyújtást.
A lakhatási szolgáltatás:
– legfeljebb hat fő számára kialakított lakásban vagy házban, vagy
– hét-tizenkét fő számára kialakított lakásban vagy házban, vagy
– legfeljebb ötven fő elhelyezésére szolgáló lakások, épületek együttesében biztosítható.
Fejlesztő foglalkoztatás
A fejlesztő foglalkoztatás célja a gondozási, fejlesztési, szolgáltatási, illetve rehabilitációs tervben foglaltak szerint az egyén egészségi állapotának, korának, fizikai és mentális állapotának megfelelő fejlesztési és foglalkoztatási szolgáltatás biztosítása útján az egyén felkészítése az önálló munkavégzésre vagy a nyílt munkaerőpiacon történő elhelyezkedésre.
Fejlesztő foglalkoztatásban részesülhet a rá irányadó öregségi nyugdíjkorhatár eléréséig az, aki 16. életévét betöltötte, más kereső tevékenységet nem végez, és intézményi jogviszonya alapján
- a) közösségi alapellátást,
- b) támogató szolgáltatást,
- c) nappali ellátást,
- d) átmeneti elhelyezést nyújtó intézményi ellátást,
- e) ápolást, gondozást nyújtó intézményi ellátást,
- f) rehabilitációs intézményi ellátást,
- g) lakóotthoni ellátást vagy
- h) támogatott lakhatást vesz igénybe.
A foglalkoztatás Mt. szerinti határozott idejű munkaviszony vagy a Szt. 99/C. § (4) bekezdése szerinti fejlesztési jogviszony keretében történhet.