Évfordulós Sztehlo-kiállítás a Deák téri múzeumban
Időszaki kiállítás nyílt Sztehlo Gábor embermentő evangélikus lelkésznek, a Világ Igazának tiszteletére november 12-én Budapesten, a Deák téri Evangélikus Országos Múzeumban. Az Életiskola – Sztehlo Gábor (1909–1974) című tárlat annak az emlékévnek a része, amelyet az evangélikus egyház – több más szervezettel együtt – a lelkipásztor halálának ötvenedik évfordulója alkalmából hirdetett meg. A megnyitóra az egyház Márton-napi ünnepségének keretében a Deák téri evangélikus templomban került sor.

Az eseményen – emlékiratai révén – először maga Sztehlo „szólalt meg”: a Háromszázhatvanöt nap – Emlékek a magyarországi zsidómentésről 1944-ben című kötetből olvasott fel részleteket Lukács Ádám színművész. A felolvasás közben jelenetek peregtek a kivetítőn Szántó Erika 1988-ban készült Gaudiopolis című filmjéből.
Ezután Merényi Zsuzsanna pedagógus, pedagógiatörténész, a Sztehlo Gábor Gyermek- és Ifjúságsegítő Alapítvány elnöke, a Sztehlo Gábor, a gyermeknevelő című kötet szerzője lépett a mikrofonhoz. Megnyitóbeszédében így fogalmazott: „Sokan vallottak már arról, mit kaptak Sztehlo Gábortól. Olyanok, akik személyesen élték át áldásos szeretetét, mentő munkáját. Életüket, biztonságérzetüket, emberbe, Istenbe vetett hitüket, méltóságukat kapták vissza. A gonosz tobzódása után újra tanulhattak, játszhattak, fejlődhettek, és mindebből adódóan további generációknak adhattak életesélyt. Családot alapíthattak, gyerekek, unokák, dédunokák születtek.”

Merényi Zsuzsanna emlékeztetett: a külföldre került egykori Sztehlo-gyerekek közül többen kezdeményezték, hogy Jeruzsálemben, az Igazak Kertjében fa állítson emléket Sztehlo Gábornak; ez 1972-ben meg is történt, a lelkész még megérhette. Ugyanakkor a pedagógus azt is hangsúlyozta: a nyilvános és tudatos itthoni emlékezés, újrafelfedezés még több mint tíz évig váratott magára. 1985-ben nyílt időszaki kiállítás Sztehlóról az – akkor dr. Fabiny Tibor vezette – Evangélikus Országos Múzeumban; ez alkalommal sok egykori mentett gyermek, munkatársak, nagytarcsai hívei üdvözölhették egymást.

„Sztehlo Gábor életiskolájából személyes élmény nélkül is sokan meríthettünk – fejtette ki Merényi Zsuzsanna. – Én magam is, miközben a pedagógus Sztehlo Gábort kutattam, egy felnőtt példaképet nyertem, aki előítélet-mentesen képes befogadni, a rábízott vagy megtalált tanítványok igényét képes felmérni és minden követ megmozgatva, életüket, fejlődésüket elkötelezetten támogatni. Felesége, vér szerinti gyerekei még azt is érezhették, hogy őket megelőzve. A követők és tisztelők közül többen valljuk, hogy – éppen az életleckék tanulságaként – az emlékezés a jelen és a jövő cselekedeteiben nyer értelmet.”
Napjainkban immár utca, rakpart, szobor, két alapítvány, egy gyermekotthon, egy szociális intézmény és egy iskola is viseli nevét, képviseli szellemiségét. Könyvek, filmek, színdarabok születtek itthon és külföldön – sorolta a Sztehlo-alapítvány elnöke. Mint mondta, „idén egy pályázat mozgósította a legfiatalabbakat Sztehlo üzenetének 21. századi újragondolására”, s két alkotás a most nyílt kiállításon is megtekinthető. „Sztehlo Gábor gyülekezeti vagy gyülekezet nélküli lelkészként is például szolgál a pályán dolgozóknak, a lelkészi hivatásra készülőknek.” Végül idézte néhai dr. Frenkl Róbertet, az evangélikus egyház korábbi országos felügyelőjét, a Farkastanya egykori lakóját, aki Sztehlót a jövő század papjának nevezte. „2024-et írunk – a jövő század itt van. És bízzunk benne, hogy egy Sztehlo Gábor valahol itt, köztünk is van.”

Amint a múzeum honlapján olvasható, „a tárlat jelentős részében olyan tárgyakat állítottunk ki, amelyek eddig családi otthonokban, archívumokban rejtőztek, és még soha nem szerepeltek kiállításon, publikációkban”. A látogatókat érintőképernyő és egy Sztehlo-abc is segíti.
A templomi megnyitó a Sztehlo-gyermekotthonok kedvelt evangélikus énekével (Ó, terjeszd ki, Jézusom) zárult a Pap Kinga Marjatta vezette női kar előadásában, majd a résztvevők a múzeumban folytatták az estét, ahol megtekinthették a kiállítást, és fogadásra voltak hivatalosak.
A tárlat kurátorai: Borókay Zsófia és Kertész Botond; megtekinthető 2025. május 18-ig.
Forrás: https://www.evangelikus.hu/hireink/beszamolo/evfordulos-sztehlo-kiallitas-a-deak-teri-muzeumban