Evangélikus Diakónia

Gyermekjóléti szakellátásaink

Otthont nyújtó ellátás

Nevelőszülői hálózat

A Gyvt. kimondja, hogy a gyermek szüleitől vagy más hozzátartozóitól csak saját érdekében, törvényben meghatározott esetekben és módon választható el. A gyermeket kizárólag anyagi okból fennálló veszélyeztetettség miatt nem szabad családjától elválasztani. A gyermeknek joga van – örökbefogadó családban vagy más, családot pótló ellátás formájában – a szülői vagy más hozzátartozói gondoskodást helyettesítő védelemhez.

A szakellátás keretében kell biztosítani az ideiglenes hatállyal elhelyezett, a nevelésbe vett gyermek otthont nyújtó ellátását, a fiatal felnőtt további utógondozói ellátását, valamint a szakellátást más okból igénylő gyermek teljes körű ellátását.

Az Otthont nyújtó ellátás keretében biztosítani kell az ideiglenes hatállyal elhelyezett, a nevelésbe vett gyermek számára

  teljes körű ellátást,

  a családi környezetébe történő visszahelyezését előkészítő, családi kapcsolatainak ápolását segítő családgondozást, vagy ha ez nem lehetséges, az örökbefogadásának elősegítését,

  a családjába történő visszailleszkedéshez, önálló életének megkezdéséhez szükséges utógondozást.

A teljes körű ellátás keretében a nevelőszülő gondoskodik a gyermek legalább napi ötszöri étkezéséről, ruházattal, textíliával való ellátásáról, egészségügyi ellátásáról, személyi higiéniájának biztosításáról, képességeinek megfelelő oktatásáról, neveléséről.

A gondozás, nevelés célja, hogy a gondozott gyermek testileg, értelmileg, érzelmileg, erkölcsileg korának és képességeinek megfelelően fejlődjön, személyisége a lehető legteljesebb módon kibontakozzon, és képessé váljon a vérszerinti családjába való visszailleszkedésre, vagy nevelőszülői, illetve örökbefogadó családba történő beilleszkedésre, vagy az önálló életvitelre.

Az otthont nyújtó ellátás keretében:

  különleges ellátásra jogosult a tartósan beteg, a fogyatékos, illetve a három év alatti gyermek.

  speciális ellátást kell biztosítani a súlyos pszichés tüneteket mutató gyermek, a súlyos disszociális tüneteket mutató gyermek, a pszichoaktív szert használó gyermek, valamint a  emberkereskedelem feltételezett áldozatává vált gyermek számára;

  különleges és speciális ellátást együttesen kell biztosítani a különleges és speciális szükségletet egyidejűleg mutató gyermek, azaz a kettős szükségletű gyermek számára.

Az utógondozói ellátás keretében kell lakhatást, életvitelszerű tartózkodás lehetőségét,  tisztálkodási, mosási lehetőséget, étkezést vagy a főzési lehetőséget és az ahhoz szükséges alapanyagot, ruházatot, elsősegélyhez szükséges felszereléseket, valamint személyre szóló pedagógiai, pszichológiai, jogi, szociális és mentálhigiénés támogatást és segítségnyújtást, szükség szerint további ellátást biztosítani azon nevelésbe vételből kikerült fiatal felnőttnek, akinek utógondozói ellátását a gyámhatóság elrendelte.

A nevelőszülői hálózat tehát olyan otthont nyújtó ellátási forma, mely a gyámhivatal által ideiglenes hatállyal elhelyezett, és a nevelésbe vett gyermek számára biztosítja a teljes körű ellátást, a családi kapcsolataik ápolását segítő családgondozást, valamint előkészíti a családi környezetébe történő visszahelyezésükét. Amennyiben ez valamilyen ok folytán nem lehetséges, elősegíti az örökbefogadást, továbbá biztosítja a családba történő visszailleszkedéshez, önálló élet megkezdéséhez szükséges utógondozást.

Nevelőszülő a hatályos jogszabályok szerint az a huszonnegyedik életévét betöltött, cselekvőképes, büntetlen előéletű személy lehet, aki személyisége, egészségi állapota és körülményei alapján alkalmas a nála elhelyezett gyermek kiegyensúlyozott fejlődésének biztosítására és a családjába történő visszakerülésének támogatására.

A nevelőszülőknek a kiválasztás után egy felkészítő tanfolyamon kell részt venniük. Sikeres tanfolyam elvégzése után bekerülnek a rendszerbe, ahol lehetőséget kapnak a lakás- és életkörülményeikhez igazodva, a saját gyermekeik számát is figyelembe véve gyermekek befogadására.

Az elhelyezhető gyermekek számát befolyásolja a saját gyermekek száma, a befogadni szándékozó gyermek állapota, illetve a befogadó család környezetének sajátosságai. A hálózat célja a rábízott gyermekek magas színvonalú, hitben és szeretetben történő nevelése.

A nevelőszülő tevékenységét a nevelőszülői hálózatban foglalkoztatási jogviszony keretében végzi. a nevelőszülői jogviszony olyan teljes értékű foglalkoztatás, amelynek keretében a nevelőszülő jogosult nyugellátásra, egészségügyi szolgáltatás igénybevételére. A nevelőszülő tulajdonképpen korlátozás nélkül munkaviszonnyal is rendelkezhet abban az esetben, ha munkaviszonya a nála elhelyezett gyermek ellátását nem veszélyezteti.

A nevelőszülők normál, különleges és speciális szükségletű gyermekek ellátását vállalhatják.  Speciális nevelőszülő az a nevelőszülő, aki  alkalmas a nála elhelyezett súlyos pszichés vagy súlyos disszociális tüneteket mutató, vagy pszichoaktív szert használó, speciális ellátást igénylő gyermek kiegyensúlyozott nevelésének biztosítására. Különleges nevelőszülő pedig az a nevelőszülő, aki alkalmas a nála elhelyezett tartósan beteg, fogyatékos vagy három év alatti különleges ellátást igénylő gyermek kiegyensúlyozott nevelésének biztosítására.

A nevelőszülő a saját kiskorú gyermekeit is beszámítva legfeljebb hat gyermek és fiatal felnőtt együttes ellátását biztosíthatja. Ha a nevelőszülő saját kiskorú gyermekről háztartásában nem gondoskodik, akkor legfeljebb öt gyermek és fiatal felnőtt együttes ellátását biztosíthatja.

A nevelőszülő – egyéni gondozási-nevelési terv alapján – a saját háztartásában nyújt teljes körű ellátást az ideiglenes hatállyal elhelyezett, a nevelésbe vett gyermeknek.

Ennek érdekében különösen fontos feladata:

  elősegíteni a gyermek testi, értelmi, érzelmi és erkölcsi fejlődését, személyisége kibontakozását,

  elősegíteni – a működtető támogatásával – a gyermek vér szerinti családjába való visszakerülését és ennek érdekében együttműködni a családdal, vagy ha ez nem lehetséges, illetve ez nem áll a gyermek érdekében, elősegíteni örökbefogadó családnál történő elhelyezését,

  elősegíteni a gyermek vallási vagy lelkiismereti meggyőződésének szabad megválasztását, kinyilvánítását, gyakorlását, hit- és vallásoktatásban való részvételét,

  felkészíteni a gyermeket az önálló életvezetésre, alapvető személyes ügyeinek intézésére.

A nevelőszülő a gyámhatóság határozata alapján biztosítja továbbá az általa nevelt gyermek kapcsolatát a kapcsolattartásra feljogosított szülőjével és közeli hozzátartozóival.

A nevelőszülőt a foglalkoztatás időtartamára, az ideiglenes hatállyal elhelyezett, a nevelésbe vett gyermek, valamint a volt gondozott fiatal felnőtt ellátására nevelőszülői díj és nevelési díj illeti meg.

A nevelőszülői díj, tulajdonképpen a nevelőszülő munkabére, amely három részből tevődik össze, alapdíjból, kiegészítő díjból és többletköltségből áll.

A nevelési díj a gyermek, fiatal felnőtt élelmezésére, ruházkodására, tankönyvére, tanszerére, a tanulmányai végzéséhez és munkavégzéséhez szükséges egyéb eszközökre, a gyermek, fiatal felnőtt költőpénzére, egészségügyi ellátására fordítható a nevelőszülőt megillető családi pótlékkal együtt. Összege a gyermek szükségletéhez igazodva differenciált.

A nevelőszülő a nevelési díj mellett külön ellátmányban is részesül a gyermek, fiatal felnőtt élelmezésének és a lakásfenntartás költségeinek kiegészítésére. Az ellátmány éves összege nem lehet kevesebb – gyermekenként, fiatal felnőttenként – az éves nevelési díj 25%-ánál.

A külön ellátmányból a kizárólagosan a gyermek, fiatal felnőtt ellátására szolgáló nevelési díj, külön ellátmány és családi pótlék fogadása érdekében létesített bankszámla és az ahhoz kapcsolódó bankkártya költségei is fedezhetők.

Az otthont nyújtó ellátásban részesülő gyermek gondozásához, neveléséhez a nevelőszülő családi pótlékot is igénybe vesz, melyet a gyermek teljes körű ellátására vagy teljes körű ellátásának kiegészítésére kell fordítani, így különösen ruházattal, szabadidő-eltöltéshez, kulturálódáshoz, játékhoz, sporthoz szükséges eszközökkel való ellátására, fejlesztésére, tehetségének gondozására, továbbá a gyermekotthonban elhelyezett gyermek zsebpénzének biztosítására.

A Magyarországi Evangélikus Egyház Diakóniájában jelenleg négy nevelőszülői hálózat működik. Közülük legrégebbi a Csillaghegyi Evangélikus Egyházközség SION Nevelőszülői Hálózata, mely 2007-ben került bejegyzésre a szolgáltatói nyilvántartásba. Közvetlenül a Magyarországi Evangélikus Egyház fenntartásában működő Szombathelyi Evangélikus Diakóniai Központ által működtetett Mózeskosár Evangélikus Nevelőszülő Hálózat 2018-ban, a Tessedik Sámuel Evangélikus Nevelőszülői Hálózat és az Oltalom Szeretetszolgálat Nevelőszülői Hálózata pedig 2019-ben került bejegyzésre a szolgáltatói nyilvántartásba. Nevelőszülői Hálózatainkban jelenleg 175 gyermekről, 71 nevelőszülő gondoskodik.

A Magyarországi Evangélikus Egyház célja a gyermekjóléti-, gyermekvédelmi ellátórendszer szükségleteknek megfelelő fejlesztése, a meglévő szolgáltatások magas szakmai színvonalának biztosítása, a gyermekek és családok keresztény szemléletű védelme, a gyors és hatékony segítségnyújtás érdekében.                                                                                  

Evangélikus Diakónia
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.